top of page

ЗАНИМЉИВА ЕКОЛОГИЈА

Нов 14, 2013 - Нова научна студија је идентификовала подручја најкритичнија за спречавање изумирања сисара на свету, птица и водоземаца. Као резултат међународне сарадње, ова анализа даје практичне савете за побољшање ефикасности заштићених подручја у очувању глобалног биодиверзитета.

Многи од ових незаменљивих подручја су већ означена као на "изузетне универзалне вредности" под UNESCO Конвенције. Ови сајтови обухватају Еквадора чувеног острва Галапагос, Перу је Ману Натионал Парк, Индије и западне Гхатс.

 

Колико рециклирамо и шта?

 

Код нас у школи ради се увелико на рециклажи папира и примењива је у библиотеци и кабинету дигиталне школе где папир који се штампа одлаже и шаље у кабинет биологије на даљу обраду која се односи на прављењу предмета од рециклираног папира, корица за хербаријуме, украсних саксија и др.

Биомаса - како и колико је користимо?

 

У биомасу спадају:

Биомаса је обновљиви извор енергије, за разлику од необновљивих (нафтагасугаљ). Најчешћи начин кориштења биолошке енергије је спаљивањем, гдје произведена топлина може директно да се искористи за гријање. Други начин је издвајање алкохола као код биогорива.

Сличан термин али са другим значењем је биоенергија.

Посетите линк:

http://sh.wikipedia.org/wiki/Bioelektrana

http://www.yukapital.com/biomasa-obnovljiv-izvor-energije.pdf

01

02

Соларна енергија и њена занимљива примена

 

Modularni fotonaponski sistem Solarnih bršljenova

 

 

Projekat je započet pre par godina i od tada je napredovao i forma koja stoji iza njega, SMIT, napreduje sve više i više. SMIT, što je skraćenica od Sustainably Minded Interactive Technology(Interaktivne tehnologije sklone održivosti), je uspeo da se za njegovim projektom fotonaponskih panela nalik listovima, koje generišu struju korišćenjem energije sunca i vetra, okreću glave.

 

Projektovane tako da budu u potpunosti modularne i da se lako postavljaju na bilo koji objekat, Solarni bršljenovi sada se proizvode u raznim bojama, oblicima listova i tipovima fotonaponskih panela. Kompanija ima mnogobrojne prototipe i trenutno prima narudžbine za prve, komercijalno, dostupne verzije Solarnih bršljenova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solarni bršljen je modularni i prilagodljivi fotonaponski proizvod sa velikom sferom aplikacija. "List" je otpilike veličine dinje sa tankim filmom fotonaponskog panela na njemu. Mušterije mogu izabrati ili organski fotonaponski panel, koji se kompletno može reciklirati, ne sadrži toksične materijale i košta oko 18 dolara po vatu, ili CIGS panel, koji je najefikasniji tip panela tankog filma na tržištu i košta oko 9 dolara po vatu. Posle odabira fotonaponskog tipa, mušterije mogu izabrati boju listova i oblik u zavisnosti kako žele da sistem izgleda na njihovom projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SMIT radi sa svojim mušterijama da bi prilagodili instalaciju i optimizovali generisanu solarnu energiju u zavisnoti od potreba i prirodnih uslova projekta. Da bi se postavio sistem Solarnih bršljenova, prvo se prikači interfejs zgrade i zatim se instalira mreža od čeličnih žica. Mreža može da se savija, iskrivi ili rastegne da bi se prilagodila svakoj konturi, i listovi mogu biti pozicionirani u različitim gustinama što zavisi od prostora gde se postavljaju i okrenutosti strani sveta. Indivudualni listovi mogu biti zamenjeni kada tehnologija bude napredovala ili ako je neki od njih oštećen. Sistem obezbeđuje obnovljivu energiju za objekat koristeći sunce i vetar, dok ujedno služi kao platno koje štiti objekat od preteranog zagrevanja.

 

Trenutno, SMIT radi na brojnim instalacijama koje treba da budu završene ove godine. Univerzitet Jute je obezbedio sredstva za postavljanje Solarnih bršljenova na južnoj fasadi zgrade Orson Spencer Hall. Postoje planovi i za rezidencijalnu primenu sistema, kao i za primenu na parking garažama, i trenutno kompanija prima mnogo porudžbina.

Linkovi:

  • SMIT - Sustainably Minded Interactive Technology - link

03

Наше идеје

 

.....

04

bottom of page